Na návštěvě u mistra, … bez mistra :)

Vždy jsem fandil elegánovi Francesco Moserovi a když se po domluvě s kamarádem Honzou naskytla možnost neplánovaného výletu na Giro a věděl jsem, že zavítáme, mimo jiné, i do Trenta na časovku, bylo tak o důvod víc, proč se „zastavit za ním osobně“ :). Kdysi jsem sám závodil nebo spíš zkoušel závodit na kole jeho značky a taky následně prodal několik kol s jeho jménem svým zákazníkům. Vždy se však jednalo jen o přeprodej bývalého německého dealera :(. Následně jeho značka upadla do zapomnění a myslím si, že dnes už ani aktivně neexistuje. Moser je však dnes v kraji zvaném Trentino známý nejen jako výborný cyklista ale také jako vinař! Tak jsme se vydali večer na kole hledat to jeho království rozhodnuti, že když už neprodává kola, tak si koupíme nějakou tu lahvinku dobrého vína pro případnou degustaci :). Když jsme se blížili k místu činu, tak jsme se nestačili divit :)…nejprve nás uvítal za městem od řeky ukrutnej, asi tak kilákovej kopec :) nebo spíš by se to dalo nazvat jako rampa vedoucí do nebe a jak jsme se ocitli u brány z nápisem MOSER, vyřítilo se proti nám z kopce, obrostlého vinnou révou, několik aut, evidentně patřících k právě probíhajícímu Giro de Italia – asi byli doplnit tenčící se zásoby ionťáků :). Řidiči nás vesele zdravili, a tak jsme bez pozvání zamávali do kamery u brány a jeli dál do nitra soukromého království a vstoupili tak, jako nezvaní, na pozemek samotného šampiona a vítěze mimo jiné i tohoto slavného italského etapáku. Po dalších asi 300 metrech, vedoucích stále směrem do nebe, nás málem přejela černá Audina a v ní seděl sám Francesco! Smál se na nás, pozdravil nás a pokračoval směrem dolů do Trenta. Když jsme přijeli k jeho sídlu, jehož součástí je vedle muzea také obchod s vínem, nesoucím jeho jméno a rozhlédli se po kopcích a skalách, přišlo nám divné, že zde není přítomen, mimo nás, vůbec nikdo další :)… jo, obchod zavíra v 17h, je kolem 20h, ale stejně je divný, že tu nikdo není a přitom to vypadá, jako by někdo právě odložil nářádí a odešel jen na krátkou svačinu. Vše kolem nám napovídalo, že se tu stále pracuje, tak jsme očekávali nějakého místního dělníka nebo někoho z Francescovy rodiny. Přivítala nás tak jen otevřená garáž u jeho domu a z ní na nás, vedle jeho Porsche, koukal legendární speciál, na kterém Francesco Moser před několika lety zkoušel, jako skoro čtyřicátník :), překonat rekord v hodinovce… kolo zde stálo jako „narafičené“ na nějakou skrytou kameru … obešli jsme proto jeho dům kolem do kola a udělali zde pár fotek jeho království, které musel sám se svojí rodinnou firmou těžce vybudovat. Zasíláme tedy zatím alespoň pár fotek z jeho okolí a snad se nám podaří zastihnout pána domu na časovce dole ve městě, případně později a koupíme si tak to jeho „vino rosso“ nebo nějaký ty bublinky pro lepší náladu :). Tak zatím ahoj a děkujeme Vám všem za přízeň! kolokrámníci

... byl jsem tady, Fantomas! :) A my taky, KOLOKRÁM!

… byl jsem tady, Fantomas! :) A my taky, KOLOKRÁM!

... jo, tihle okřídlenci to mají snazší, když se rozhodnou pro návštěvu.

… jo, tihle okřídlenci to mají snazší, když se rozhodnou pro návštěvu.

...ale i tak, si tady pro jistotu, zřizujou postupový bivak ...

…ale i tak, si tady pro jistotu, zřizujou postupový bivak …

... tahle strada vede pořád jenom nahoru a nahoru... proto asi nechávají areál "bez dozoru" - kdo by se tam taky, kromě bláznivejch KOLOKRÁMníků, drápal??? :)

… tahle strada vede pořád jenom nahoru a nahoru… proto asi nechávají areál „bez dozoru“ – kdo by se tam taky, kromě bláznivejch KOLOKRÁMníků, drápal??? 🙂

Réva z horských svahů ... snad ochutnáme taky...?

Réva z horských svahů … snad ochutnáme taky…?

A kolem dokola - hory a hory - je tady krásně! A u nás taky! :)

A kolem dokola – hory a hory – je tady krásně! A u nás taky! 🙂

... no, místní hospodář se za své statky stydět nemusí. Tak se taky pokochejte.

… no, místní hospodář se za své statky stydět nemusí. Tak se taky pokochejte.

U nás, na Moravě, máme známé sklípky, u Moserů si ho postavili na kopci :) - dnes ale zavřeno - chiuso!

U nás, na Moravě, máme známé sklípky, u Moserů si ho postavili na kopci :) – dnes ale zavřeno – chiuso!

Jak jsme říkali - zavřeno! Tady teče proudem jenom voda ...

Jak jsme říkali – zavřeno! Tady teče proudem jenom voda …

Tak co? Kdo by měl odvahu osedlat tohle monstrum? Ale stálo by za to, slyšet, jak to hučí po palubovce a časomíra nevěřícně měří ...  V roce 1984 vytvořil Francesco na "týhle koze" v Ciudad de México světový rekord v hodinovce výkonem 51,151 km. V roce 2000 však byl jeho rekord zrušen. Důvod? Prej to byl nestandardní stroj z diskovými koly :(.

Tak co? Kdo by měl odvahu osedlat tohle monstrum? Ale stálo by za to, slyšet, jak to hučí po palubovce a časomíra nevěřícně měří …
V roce 1984 vytvořil Francesco na „týhle koze“ v Ciudad de México světový rekord v hodinovce výkonem 51,151 km. V roce 2000 však byl jeho rekord zrušen. Důvod? Prej to byl nestandardní stroj z diskovými koly :(.

...a takhle slaví vítěz! Kdo to letos bude? :)

…a takhle slaví vítěz! Kdo to letos bude? 🙂

... tak ne jenom vítězná gesta, máme tady i pokořeného soupeře - jo, často to bolí, ne jen na těle, ale i na duši!

… tak ne jenom vítězná gesta, máme tady i pokořeného soupeře – jo, často to bolí, ne jen na těle, ale i na duši!

CIPOLLINI "cestovatel" - z Itálie do KaŠe a odtud zase zpátky domů, pozdravit ikonu cyklistiky.

CIPOLLINI „cestovatel“ – z Itálie do KaŠe a odtud zase zpátky domů, pozdravit ikonu cyklistiky.

Aby se to pánům geodetům dobře mapovalo, rozhodl se Francesco zpříjemnit jim práci v terénu - po vrstevnicích vysadil révu ... :) To se to potom mapuje!

Aby se to pánům geodetům dobře mapovalo, rozhodl se Francesco zpříjemnit jim práci v terénu – po vrstevnicích vysadil révu … :) To se to potom mapuje!

Navštívit? Rozhodně!

Navštívit? Rozhodně!

... takhle nějak byl tehdy Francesco zalehnutej na svým speciálu na oválu v Mexiku ...

… takhle nějak byl tehdy Francesco zalehnutej na svým speciálu na oválu v Mexiku …

Tak ciao, arrivederci :)!

Tak ciao, arrivederci :)!

... Trento, zatím je ještě v uličkách obvyklý provoz, ale v úterý?! To se nemaká, to se nejde do školy, to se jede Giro!

… Trento, zatím je ještě v uličkách obvyklý provoz, ale v úterý?! To se nemaká, to se nejde do školy, to se jede Giro!

Francescův "My Home, My Castle" :) Akorát - čistit si boty o jeho jméno ??? Tady by se asi každý měl vyzout, jako když jde do svatostánku (ale zatím se zouvá jenom při vstupu do mešity ...)

Francescův „My Home, My Castle“ :) Akorát – čistit si boty o jeho jméno ??? Tady by se asi každý měl vyzout, jako když jde do svatostánku (ale zatím se zouvá jenom při vstupu do mešity …)

... všechno se už chystá ... a co je to tady za krám? Jo, to je KOLOKRÁM ! :) Tak to už nic nebrání odstartování časovky. — s uživateli Jan Rokos a Specialized Bicycles.

… všechno se už chystá … a co je to tady za krám? Jo, to je KOLOKRÁM ! :) Tak to už nic nebrání odstartování časovky. — s uživateli Jan Rokos a Specialized Bicycles.

... zazvoní zvony, startér odpočítá a můžete vyrazit! A my zatím můžeme jenom hádat, jak bude po dojezdu vypadat celkové pořadí ...? Jsme sami zvědaví jak se s tím popere Yates :) ...a komu letos fandíte Vy?

… zazvoní zvony, startér odpočítá a můžete vyrazit! A my zatím můžeme jenom hádat, jak bude po dojezdu vypadat celkové pořadí …? Jsme sami zvědaví jak se s tím popere Yates :) …a komu letos fandíte Vy?

Start do časovky - a hned po pár metrech první překážka na cestě - tak kluci, hodně štěstí při přeletu nad italským kanálem a hodně vzduchu do plic - časovka bude dlouhááá!

Start do časovky – a hned po pár metrech první překážka na cestě – tak kluci, hodně štěstí při přeletu nad italským kanálem a hodně vzduchu do plic – časovka bude dlouhááá!

ŠKODA :), že tady nejste taky!

ŠKODA :), že tady nejste taky!