FRAJER

… tak už ho andělé zavolali k sobě …

Posledních pár dní, celé Velikonoce, až doposud jsem dost zaneprázdněn, což je na jaře vždycky stejná písnička … proto jsem svátky strávil, mimo tréninku, celé do noci v dílně. Nicméně přitom všem jsem si každý den vzpomněl na kamaráda Láďu Žílu alias Tepnu a přemýšlel o tom našem žití, o tom co máme každej dáno, co můžeme svou vlastní snahou dokázat, co můžeme sami při troše štěstí získat, a taky co jednou ztratíme a po čem a po kom budeme sami strádat, co nám bude chybět a taky na to co přečůrat nejde.
Jako malej kluk jsem dělal, jako spousta zdejších kluků a holek, orienťák. Dlouho mi to však nevydrželo, byl jsem na to hloupej a běhat s mapou a buzolou po lese mi moc nešlo…byl jsem spíš takovej houbař :). V nedalekém Novém Boru jsem však jako jedenáctiletej kluk cosi slyšel o místních borcích, mezi které se Tepna řadil… věděl jsem, že existuje, nicméně osobně jsme se poznali lépe až po několika desítkách let, kdy k nám do obchodu Láďa dorazil s prosbou o servis, před odjezdem na Mallorcu s nějakou „slepenou híčou“ jménem Fuji, kterou zakoupil v domnění, že se jedná o špičkový stroj po jednom ze zdejších profesionálních závodníků, takže první dojem … :).
Naše přátelství, pokud to mohu tak nazvat, se rodilo dlouhou dobu. Nebylo moc prostoru se potkávat často, nicméně vždy, když jsme na sebe narazili, měli jsme si co říct, a to nejen o sportu a cyklistice, která byla Tepnovi blízká. Měli jsme společné známé a kamarády. Láďa uměl v jejich přítomnosti vždy poutavě vyprávět o všem, co právě dělá a na čem se podílí on sám i jeho Astera. Se zájmem jsem vždy poslouchal různé „historky z natáčení“. Láďa organizoval všemožné výstavy, podporoval mladé začínající návrháře a designéry, podporoval postižené a podílel se na sportovních akcích kolem orientačního běhu a pomohl třeba i nám v roce loňském s cyklistickým kritériem, které se konalo na počest 50. výročí Bohemia Tour. To jen namátkou, výčet jeho uskutečněných aktivit je určitě podstatně větší :).
Časem došlo i na sdílení různých nápadů, radil jsem se s ním o věcech, které jsem chtěl následně sám uskutečnit na našich kolokrámských expozicích. Několikrát jsem si zapůjčil nebo koupil pro tyto potřeby různé skleněné šperky, které vždy ukazovaly na to, z jakého, jak krásného (skleněného) kraje pocházíme.
Láďa rád přijímal pozvání na různé akce, byla s ním vždy legrace a nezkazil žádnou (prdel) srandu, vždy se rád smál. Byl přítomen na mých dvou svatbách, byl mi na blízku i když mi bylo nejhůř, byl to opravdovej přítel! Nemuseli jsme se vidět každej tejden, nemuseli jsme si posílat vánoční zdravice a pohledy ale když bylo zapotřebí, věděl jsem, že když mu zavolám ve 2h ráno, že mám problém, přijede, věděl jsem, že když je něco potřeba udělat, udělá to. Měl jsem to stejně, nebylo třeba nikdy nic vysvětlovat, stačilo se zmínit co je třeba a byl jsem na cestě.
Znáte ten pocit? Nemusíte mluvit, stačí se podívat a víte na čem jste a co můžete čekat v dobrém i zlém. To mě na něm bavilo nejvíc!
Před pár lety jsem měl sám možnost se zúčastnit jedné z jeho vernisáží a vystavit tam, po boku význačných umělců a za doprovodu hvězd a hvězdiček našeho showbyznysu, svoje vlastní stavby kol… právě z této akce je zde několik následujících fotografií. Poprosil jsem o ně kamaráda fotografa Tomáše Tesaře, aby mi je pro tuto příležitost znovu přeposlal. Můžete si na nich sami připomenout Láďu, tak jak jsme ho znali všichni, vysmátého a tvůrčího! Takhle si ho já sám budu pamatovat navždy.

Každej z nás má tu svou horu nějak vysokou, je teda dobrý se pokusit vylézt až tam nahoru, rozhlídnout se a vědět, že jsem dokázal to co šlo, to co jsem měl v životě dáno a mezi řádky nastaveno. Myslím si upřímně, že Tepna to dokázal, do poslední chvíle svého života pracoval, měl své vlastní nápady a sny a ty se snažil proměňovat ve skutečnost. Nikoho neotravoval a na venek spousta lidí kolem do poslední chvíle nevěděla, jak moc je nemocný a jak dlouho bojoval a odolával zákeřné nemoci, která ho nakonec po letech tvrdých bojů dostala :(.
Díky, že jsem měl možnost Tě poznat, kamaráde! Měj se dobře na tom druhém břehu řeky a doufám, že se ještě někdy potkáme a pokecáme! … v džínách si sedněte ke mně, … sem tam si někdo vzpomene … Čau!

Cuba Libre

Vítejte!

Vítejte!

Na zdraví a na zdar akce ... stylově! :)

Na zdraví a na zdar akce … stylově! 🙂

... se svým pověstným "gumáckým" úsměvem :) ...

… se svým pověstným „gumáckým“ úsměvem :)

... když krása se snoubí s krásou, je to vždycky inspirativní ve všech směrech ...

… když krása se snoubí s krásou, je to vždycky inspirativní ve všech směrech …

... když krása se snoubí s krásou, je to vždycky inspirativní ve všech směrech ...

… když krása se snoubí s krásou, je to vždycky inspirativní ve všech směrech …

Nebylo to jenom chození okolo exponátů a přemýšlení co to jako je ... nebyla nouze o příjemné "odreagování" a posílení představivosti každého z nás ...

Nebylo to jenom chození okolo exponátů a přemýšlení co to jako je … nebyla nouze o příjemné „odreagování“ a posílení představivosti každého z nás …

A když je všude kolem cítit pohoda, jak to měl rád, nebyl problém se zase jenom spokojeně usmívat!

A když je všude kolem cítit pohoda, jak to měl rád, nebyl problém se zase jenom spokojeně usmívat!

K neživým exponátům (které ale oživují vaše myšlení a fantazii) se skvěle hodila ta krása a ladnost života ...

K neživým exponátům (které ale oživují vaše myšlení a fantazii) se skvěle hodila ta krása a ladnost života …

... ochotné a zasvěcené komentáře pro zvědavce, kamarády, pro každého - to ho bavilo!

… ochotné a zasvěcené komentáře pro zvědavce, kamarády, pro každého – to ho bavilo!

Bavte se a slavte s námi! (dokud to jde!)

Bavte se a slavte s námi! (dokud to jde!)

... vždyť kolik nás ještě čeká takových prosluněných dnů ... ???

… vždyť kolik nás ještě čeká takových prosluněných dnů … ???

Co na to pan baletní mistr? Bez připomínek, se spokojeným úsměvem ve tváři - důkaz všeobecné pohody.

Co na to pan baletní mistr? Bez připomínek, se spokojeným úsměvem ve tváři – důkaz všeobecné pohody.

... v takových momenteh byl "doma", byl spokojený!

… v takových momenteh byl „doma“, byl spokojený!

... s úsměvem, jak jinak? Tak si Tě budeme pamatovat nejvíc!

… s úsměvem, jak jinak? Tak si Tě budeme pamatovat nejvíc!

Kdo jiný by moderoval? To nebylo z finančních důvodů, kvůli úsporám! To bylo z vlastního zapálení pro věc!

Kdo jiný by moderoval? To nebylo z finančních důvodů, kvůli úsporám! To bylo z vlastního zapálení pro věc!

... a tak se tady scházeli a setkávali známí i neznámí, ... a všichni na pohodu.

… a tak se tady scházeli a setkávali známí i neznámí, … a všichni na pohodu.

... mohli jste jenom bloumat "skleněnou zahradou" a nechat v poklidu působit vše okolo na vaše smysly ...

… mohli jste jenom bloumat „skleněnou zahradou“ a nechat v poklidu působit vše okolo na vaše smysly …

Pokud jste si troufli na zasvěcenou debatu, samozřejmě také nebyl problém ...

Pokud jste si troufli na zasvěcenou debatu, samozřejmě také nebyl problém …

... poslední vzkaz, inspirace, motivace ... Dík!

… poslední vzkaz, inspirace, motivace … Dík!